• SPZ ZOZ Płońsk

pododdział urologiczny

W szpitalu w Płońsku zainaugurowano nowe otwarcie w zakresie leczenia schorzeń urologicznych. Od czerwca 2017 rozpoczeli pracować w szpitalu nowo zatrudnieni urolodzy, a już w lipcu przeprowadzono pierwsze operacje.

W dniu 12.07.2017 r. w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Płońsku przeprowadzono pierwszą, unikalną operację kruszenia kamieni moczowych małoinwazyjną metodą wewnątrznerkową - RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery). Operacji dokonali doświadczeni specjaliści, którzy w czerwcu br. dołączyli do kadry medycznej placówki: lek. med. Marek Zawadzki – specjalista urolog oraz lek. med. Michał Ogrodnik – specjalista urolog.

Urolodzy przeprowadzają zabiegi urologiczne z naciskiem na operacje przezcewkowe u pacjentów z trudnościami w oddawaniu moczu w przebiegu łagodnego rozrostu stercza, oraz operacje uroonkologiczne tj resekcje guzów pęcherza moczowego ale oprócz tego po raz pierwszy przeprowadzono unikalną operacje kruszenia kamieni moczowych małoinwazyjną metodą wewnątrznerkową - RIRS (Retrograde IntraRenal Surgery)

Małoinwazyjna metoda wewnątrznerkowa – RIRS polega na dotarciu do układu kielichowo-miedniczkowego nerki przez naturalne otwory ciała. Lekarz nie nacina powłok, lecz drogą wstępującą przez cewkę moczową, pęcherz i moczowód przy pomocy giętkiego ureterorenoskopu dostaje się do nerki gdzie uwidacznia złogi i kruszy je przy pomocy lasera holmowego. 

Nowa metoda różni się od stosowanej powszechnie ESWL (kruszenie z zewnątrz ultradźwiękami) czy PCNL (wytworzenie kanału do nerki poprzez nakłucie), tym że lekarz podczas operacji może dotrzeć niemal do każdego miejsca w nerce i pod kontrolą wzroku przeprowadzić skuteczne, doszczętne kruszenie kamieni. Stosowany podczas operacji laser holmowy jest w stanie skruszyć nawet najtwardsze złogi rozbijając je w drobny pył. Podczas procedury RIRS można usunąć kilka złogów jednej nerki, a także kamienie z obu nerek. Co ważne, po zabiegu pacjent nie odczuwa bolesnego pozbywania się kamieni.

Wszystkie zabiegi wykonywane są bezpłatnie w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. 

Lekarze przyjmują, także w poradni urologicznej Zespołu Poradni Specjalistycznych w Płońsku.

Personel:

lek. Michał Ogrodnik - specjalista urolog

lek. Marek Zawadzki - specjalista urolog

Lokalizacja:

Oddział znajduje się na II piętrze w nowej części szpitala

Kontakt:

Centrala tel.: 023 661 34 00

Sekretariat wew. 496