Ginekologia
Oddział Ginekologiczny wykonuje pełen zakres operacji ginekologicznych m.in. mięśniaki macicy, stany przednowotworowe narządu płciowego, guzy przydatków, operacje uroginekologiczne. W ostatnim czasie rozszerzono działalność o operacje wykonywane techniką endoskopową (laparoskopia operacyjna, histeroskopia operacyjna), a także operacje onkologiczne. W leczeniu i rozpoznawaniu chorób nowotworowych narządów kobiecych ściśle współpracujemy z Centrum Onkologii w Warszawie. Prowadzimy również diagnostykę schorzeń endokrynologicznych, okresu menopauzy, diagnostyka i leczenie niepłodności. Poza operacjami zajmujemy się też patologią wczesnej ciąży (w tym poronieniami) i ciążami powikłanymi chorobami istniejącymi przed ciążą, takimi jak: nadciśnienie tętnicze, astma oskrzelowa, choroby nerek, itp..
Położnictwo i patologia ciąży
Oddział Położniczy tutejszego szpitala jest oddziałem I poziomu referencyjnego. W naszym oddziale nacięcie krocza nie jest zabiegiem rutynowym, wykonujemy je tylko w sytuacjach koniecznych. Cięcie cesarskie wykonujemy ze wskazań medycznych . Propagujemy wczesne uruchamianie pacjentek po cięciu (12h) i wczesne żywienie ( picie 2 godziny po cięciu cesarskim, posiłek po 12 godzinach od operacji). Pacjentki typowo opuszczają szpital w trzeciej dobie po porodzie. Hospitalizujemy też pacjentki z ciążą powikłaną zagrażającym porodem przedwczesnym, nadciśnieniem wywołanym ciążą, hypotrofią płodu itp.. Oddział dysponuje dwoma nowocześnie wyposażonymi, pojedynczymi salami porodowymi, posiadającymi własny węzeł sanitarny oraz salą przedporodową. Oferujemy możliwość porodów rodzinnych bez opłat i konieczności uczęszczania do szkoły rodzenia. Dla rodzących w bloku porodowym dostępny jest sprzęt pomocniczy (np. worek sako, piłka, krzesełko porodowe, prysznice).
Niekorzystne zakończenie ciążyPomimo tego że zawsze bardzo się staramy, nie zawsze jesteśmy w stanie pomóc. Niestety, z różnych przyczyn niektóre ciąże kończą się zbyt wcześnie aby współczesna medycyna mogła choćby starać się uratować dziecko. Inne ciąże kończą się niepomyślnie pomimo że nie było żadnych oznak zagrożenia płodu. Takie sytuacje wymagają szczególnego wsparcia ze strony lekarzy i położnych. Zależy nam, aby być gotowym nieść pomoc i ukojenie także w tych trudnych sytuacjach. Wszystkie kobiety, które dotknęło to smutne doświadczenie, a także ich rodziny i bliskich zachęcamy do zapoznania się z biuletynem przygotowanym przez zespół ekspercki powołany przez Wojewodę Mazowieckiego, Pana Jacka Kozłowskiego. W jego skład tworzyli specjaliści z zakresu położnictwa i ginekologii, ksiądz-kapelan Szpitala im. Ks. Anny Mazowieckiej w Warszawie i psycholog kliniczny. Informacje dla pacjentki (biuletyn dzięki uprzejmości UCZKiN) Pamiętajcie, że w naszym szpitalu zawsze znajdziecie wsparcie i zrozumienie! Nie zależnie od sytuacji – wczesne poronienie, ciężka wada genetyczna płodu czy późnej straty ciąży jesteśmy gotowi Wam pomóc. W trudnych przypadkach, każdego dnia macie do dyspozycji pomoc psychologiczną – Panią mgr Marta Kwiatkowska oraz możliwość spotkania z naszym księdzem-kapelanem. Teraz, po wprowadzeniu nowych rekomendacji mamy nadzieję jeszcze lepiej pomagać naszym pacjentkom w dobrych i trudnych chwilach. Oby więcej było tych dobrych! Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. |
W trosce o bezpieczeństwo naszych małych pacjentów i ich mam odwiedziny w oddziale położniczym są nadzorowane i konieczne jest pobranie identyfikatora w szatni głównej. Konieczne jest zdejmowanie okryć wierzchnich.
Po wypisie z Oddziału Położniczego w razie kłopotów karmienia piersią, każda pacjentka może zwrócić się o poradę do pracowników naszego oddziału telefonicznie lub osobiście.
Przyjęcie do porodu – co przyszła mama powinna ze sobą zabrać?
Zgłaszając się do porodu przyszła mama powinna ze sobą zabrać:
- Aktualny dowód osobisty lub odpis aktu małżeństwa,
- Aktualny dowód ubezpieczenia,
- Karta przebiegu ciąży + wyniki badań (np. grupa krwi, wynik badania USG)
- Zaświadczenie o konsultacjach od lekarzy specjalistów (np. kardiologa, endokrynologa, okulisty, neurologa)
Rzeczy osobiste:
- przybory toaletowe,
- bieliznę (koszulka, szlafrok, kapcie),
- podpaski (typu Bella),
- pampersy dla noworodka (3-6 kg),
- chusteczki nawilżające dla noworodka,
- woda mineralna niegazowana.
Personel:
Ordynator: lek. Witold Achciński
Starszy asystent lek. Kanu Mathias Akpang
Starszy asystent lek. Ryszard Kołcz
Starszy asystent lek. Roman Majchrzak
Starszy asystent lek. Michał Jaszczur
Asystent lek. Tomasz Niewiński
Młodszy asystent lek. Michał Gontkiewicz
Położna Oddziałowa: Urszula Kolczyńska
Lokalizacja:
Oddział ginekologiczny znajduje się na parterze szpitala natomiast oddział położniczy i patologii ciąży znajduje się na I-szym piętrze szpitala.
Kontakt:
Centrala tel.: 023 661 34 00
Izba Przyjęć Położnicza wew. 371
Sala Porodowa wew. 360
Położnictwo wew. 307
Ginekologia wew. 312
Ordynator Oddziału wew. 317
Dyżurka Lekarska wew. 310
Położna Oddziałowa wew. 380